Miloš Tichý - 5. 7. 2009
Dobře prozkoumané komety vypadají, že mají identické chemické složení. Astronomové z Johns Hopkins University a LESIA z Paris Observatory detailně zkoumali dva fragmenty rozpadlé komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3. Jednotlivá jádra odkrývají materiál komety z různých hloubek pod povrchem původního tělesa. Ukázalo se, že chemické složení co se týče různých ledů je prakticky totožné. Toto je v rozporu s teoriemi, že vnější vrstvy kometárních jader jsou silně přeměneny sluneční radiací, slunečním zářením, které způsobuje že horní vrstvy mají jiné chemické složení než vnitřky jader komet.
Složení kometárních ledů přináší zákládní a klíčové informace o chemických a fyzikálních vlastnostech vnější části sluneční mlhoviny kde se před 4,6 miliardami let formovala jádra komet. Na dva tucty molekul uvolněných sublimací z kometárních ledů bylo identifikováno v kometární atmosféře, hlavně prostřednictvím infračervené spektroskopie a spektroskopie v mikrovlnách.
Chemická diverzita, rozdílnost, je pozorována v obou typech komet, v kometách z Oortova oblaku (obvykle dlouhoperiodických) i Jupiterově rodině komet, která je složena z krátkoperiodických komet jejichž původ je v Kuiperově pásu. Tato významná rozdílnost může být připsána několika faktorům, včetně rozdílných chemických a fyzikálních podmínek v regionech kde se formovaly jednotlivé typy komet, jejich chemické evoluci během jejich dlouhodobého pobytu v Oortově oblaku resp. Kuiperově pásu, a tepelných procesech způsobených Sluncem během jejich prolétávání vnitřními partiemi sluneční soustavy. Tento mechanismus, který může ochudit vnější vrstvy kometárního jádra o některé lehce těkavé složky, se odvolává na vysvětlení s menším množstvím CO naměřeném v kometách Jupiterovy rodiny, zatímco komety z Oortova oblaku ukazují velké zastoupení CO.
Pro určení releventnosti těchto faktorů hraje klíčovou roli určení chemického složení jako funkce hloubky v jádře, čili vzdálenosti od povrchu. Kometární jádra jsou křehké objekty, které se často rozpadají na několik jader (stačí si vzpomenout na kometu D/1993 F2 Shoemaker-Levy 9 která se v červenci 1994 srazila s Jupiterem) či se dokonce plně rozplynou na malé částečky (jako například kometa C/1999 S4 (LINEAR) v roce 2001 či kometa C/1996 Q1 (Tabur)). Rozpad na několik fragmentů odhalí předtím uvnitř ukrytý materiál. Chemická analýza několika fragmentů původně jednoto tělesa nám poskytne citlivý test na nesourodost (heterogenitu) uvnitř kometárních jader.
Kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 patří mezi komety Jupiterovy rodiny. Během svého návratu ke Slunci v roce 1995 se rozpadla na 5 fragmentů. Fragmentace jádra této komety postupně pokračovala, a při návratu v roce 2006 jsme mohli sledovat jiř 68 jader tohoto tělesa. Těsné příblížení komety k Zemi v květnu 2006 až na 0,07 AU (čili něco přes 10 milionů kilometrů) umožnilo aby letmá "inventura" hlavních jader B a C této komety o velikosti několika stovek metrů mohla být provedena detailně.
Pozorování byla pořízena na vlnových délkách 2,8-4,7 mikronů spektrometry o vysokém rozlišení (CSHELL a NIRSPEC na NASA IRTF, a Keck 2). Ro-vibrace čar molekul H2O, CH3OH, HCN, H2CO, C2H2, a C2H6 byly detekovány v obou fragmentech. Poměrné zastoupení molekul v obou jádrech se ukázalo být pozoruhodně shodné, i s ohledem na porovnání chemického složení celkové populace komet. Další výzkum provedený v mikrovlnách pomocí 30-ti metrové aparatury IRAM (Caltech) a Odin teleskopu ukázal shodu ve složení i v HNCO, CH3CN, H2S a CS. Tyto výsledky poskytly důkaz, že jádro komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 (myšleno původní jádro komety, pozn. autora) je chemicky homogenní a jeho složení primárně odráží oblast vzniku jádra komety a nikoliv evolucní procesy, které způsobují jednotlivá přiblížení komety ke Slunci.
Měření ukazují, že jádra komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 jsou silně ochuzena o CH3OH, H2CO, C2H2, C2H6, NH3, a H2S (a to dokonce 10 krát méně pro některé molekuly), zatímco složení v HCN, CH3CN, HNCO a CS v poměru k vodě je normální. Pokud jde o komety Jupiterovy rodiny a obsah těkavých látek v uhlíkatých molekulách, tak ten je obvyklý. Chemické rozdílnosti pozorované v populaci komet z Kuiperova pásu (stejně tak jako komet z Oortova oblaku) jsou primordiální. Zatímco tato chemická rozdílnost odráží rozdíly při formování regionů v prasluneční mohovině, období formování komet v ranných obdobích sluneční soustavy či jiný doposud neznámý efekt zůstávají doposud nerozpoznány.
Zdroj: Nature, BAAS
Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/chemicka-rozdilnost-komet-ma-puvod-uz-v-jejich-zrodu