Miloš Tichý - 29. 10. 2010
Kometa 103P/Hartley 2 není jen cílem pozorování sondou EPOXI a pozemských optických přístrojů. Zaměřil se na ní i největší radioteleskop světa.Tým astronomů používající radioteleskop Arecibo v Portoriku pořídil radarové snímky s rozlišením 150 metrů a radarová dopplerovská spektra u komety 103P/Hartey 2. Pozorování probíhala od 24. do 27. října 2010 na vlnové délce 12,6 cm.
Snímky ukazují, že jádro komety je velmi protáhlé, něco jako dvojlaločný objekt, s delší osou o délce nejméně 2,2 kilometrů. Ze snímků bylo též možné určit rotační periodu jádra, která vypadá že je 18,1 +/- 0,3 hodiny, ačkoliv v úvahu připadá i perioda 13,2 hodin.
Radarem se též zkoumaly výtrysky prachových částic z jádra, a to větších částic (větších než 1 cm v průměru). Z rudého posuvu při pozorování vyplývá, že částice byly vyvrženy ve směru od Země, a to rychlostí 4 m/s.
Kometa byla též sledována v úzkopásmovém CN filtru pomocí 2,1-m teleskopu na Kitt Peaku od 1. do 3. září. Snímky ukazují aktivní region v nízkých kometárních šířkách. Předpokládaná perioda otáčení jádra získaná z těchto pozorování je 17,1 hodin. Předchozí měření ukazovala na periodu 17,6 hodin.
Z těchto údajů bylo možné spočítat i změnu rotační periody, která na základě sledování v čáře CN vypadá na 0,7 km/s, což je poměrně velká změna.
Kometa též byla sledována pomocí James Clerk Maxwell Telescope a Caltech Submillimeter Observatory na Mauna Kea. Byly získány rychlostně rozlišená spektra HCN.
Zdroj: CBET 2515
Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/hartley-2-a-radar-(pridan-radarovy-snimek)