Miloš Tichý - 3. 1. 2004
První etapa mise Stardust, neboli pokusu NASA přivézt na Zem prachové částice z komety Wild 2 proběhla úspěšně.
Přistání návratové kapsule sondy Stardust se vzorky komety Wild 2 je plánováno za
dní | hodin | minut | sekund |
Umělecká představa průletu sondy Stardust kolem komety Wild 2
(zdroj: Stardust)
Během nelehkého a poměrně nebezpečného přibližovacího manévru prolétla sonda Stardust ve vzdálenosti pouhých 240 kilometrů od jádra komety Wild 2 a cestou posbírala speciálně vyvinutou "pracholapkou" prachové částice z komety. Navíc sonda pořídila úchvatné detailní snímky povrchu jádra vlasatice.
Snímky předčí veškerá očekávání, byly dokonce mnohem lepší, než si členové týmu Stardust představovali ve svých nejdivočejších snech, řekl Ray Newburn z JPL.
A to musíme vzít v potaz, že sonda Stardust nebyla koncipována jako "fotografovací", ale v prvé řadě jako návratový modul pro dovezení částeček z komety zpět na Zem.
Posbírané částice, uložené v návratové kapsuli (modulu) mají před sebou ještě dlouhou cestu. Na naší modré planetě přistanou až 15. ledna 2006. A proč se na ně tak netrpělivě těšíme? Informace, které v sobě ukrývají se týkají nejen přímo komet, ale poskytnou nám zřejmě i představu o raných fázích vývoje sluneční soustavy a o materiálu z něhož se tvořily nejen komety, ale i planety.
Stardust na své pouti od 7. února 1999, kdy odstartoval, již prolétl dráhu dlouhou 3,22 miliardy kilometrů.
Článek byl vytištěn z: www.komety.cz
Adresa článku: www.komety.cz/clanek/kometa-wild-2-lapena-aneb-stardustova-pracholapka-(update-8.i.2004)