^
Miloš Tichý - 3. 10. 2007 | přístupy: | vytisknout článek
Na své pouti kolem naší centrální hvězdy uvnitř dráhy planety Merkur se střetla kometa 3P/Encke 20. dubna 2007 s výronem hmoty ze Slunce - přesněji s výronem sluneční koronální hmoty s vmrznutým magnetickým polem do meziplanetárního prostoru. Pokud se tento výron "střetne" se zemskou magnetosférou, můžeme pozorovat polární záře. Na kometu to má úplně jiný vliv.
V tomto případě měla, dá-li se to tak nazvat, srážka komety s touto Sluncem vyvrženou hmotou za následek utržení jejího ohonu. Ohon se pravděpodobně odtrhl interakcí magnetických polí výronu a komety (o mechanickém odtržení ohonu pomocí tlaku se asi nedá moc dobře uvažovat, ale přesný mechanismus ještě není znám).
Dvojobrázek s "celou" kometou (nahoře) a s kometou s utrženým ohonem pořídila sonda STEREO A pomocí heliografického imageru. Časový rozdíl mezi snímky činí cca. půl hodiny.
Zaznamenaná oblast má přibližně 14x20 milionů kilometrů (měřeno ve vzdálenosti komety od Země).
Kometa 3P/Encke má nejkratší dobu oběhu kolem Slunce z nám dosud známých komet, pouze 3.3 roku, a určitě k podobným jevům u ní muselo docházet i v minulosti. Ale až nyní nám vyspělá technika umožnila tento jev spatřit.
Celou animaci tohoto jevu, který trval 45 minut (soubor má 4 MB) naleznete ZDE.
A nebojte se, kometě se pochopitelně ohon vbrzku zase obnoví ;-)
Autor: Angelos Vourlidas (NRL) et al., SECCHI / STEREO, NASA
2 284 455 návštěv od 1. března 2003