^
Jana Tichá - 26. 12. 2006 | přístupy: | vytisknout článek
Nad betlémskými scénami, na vánočních pohlednicích, na ozdobených stromeččích, jako součást pouliční vánoční výzdoby i nad super- a hyper-markety se celý advent třpytí a září komety. Objevují se i komety jedlé perníkové či linecké.
Astronom, zabývající se dlouhodobě kometami, z toho musí být poněkud zmaten. Nadto když ví, že Evagelium podle Matouše hovoří o HVĚZDĚ, nikoliv o kometě, že kometu zřejmě poprvé nad jesličky v betlémské scéně Klanění tří králů namaloval Giotto di Bondone v Padově až někdy kolem roku 1304 údajně inspirován návratem Halleyovy komety (Giotto byl podle Leonarda Vinciho "zrcadlem přírody", takže maloval to co viděl, nikoliv to, co bylo zvykem malovat, což v jeho době bylo docela neobvyklé a pokud si projdete třeba gotické deskové obrazy v Alšově jihočeské či Národní galerii, tak tam kometu nenajdete), že podle rozluštěných historických záznamů kolem přelomu letopočtu žádná jasná kometa pozorována nebyla a že Ježíš coby historická postava, pokud vůbec, se narodil nejpravděpodobnějí v září roku 7 před naším letopočtem, že první betlém, tedy scénka zobrazující narození Ježíše, se objevil v Čechách snad v roce 1578, že tuto tradici přinesli do Čech jezuité, že císař Josef II nařídil vypakovat betlémy z kostelů a tak teprve po zásahu této vyšší moci stavění betlémů z figurek zlidovělo včetně té komety, která tam vlastně vůbec nepatří a tak vůbec...Gloria in Excelsis Deo.
Astronomové zabývající se dlouhodobě kometami mají komety i vánoce rádi. Proto vám jako poněkud povánoční dárek vybrali několik snímků komet, pozorovaných v prosinci 2006 na Kleti pomocí 1.06-m teleskopu KLENOT. Narozdíl od výše zmíněných "komet vánočních", jsou to reálná tělesa. Vyvracejí však jiné obecně oblíbené tradice. Jednak tu že kometa je třpytivá vlasatice s ohonem přes půl oblohy - tyto komety jsou malé, mlhavé obláčky (no občas "obláčíčky"), jasných komet jako byla třeba Hyakutake či Hale-Bopp v 90.letech 20.století je vlastně z celkového počtu známých komet minimum, průměrně jedna za deset let. A také tu stále tradičně opakovanou frázi, že objev komety je mnohdy výsledkem amatérských pozorování. Většina současných objevů komet připadá na velké hledací projekty věnované v prvé řadě blízkozemním asteroidům, takže třeba komet nazvaných po jednom z nich LINEAR už je 172 a po sluneční sondě SOHO to je nejúspěšnější "lovec komet", na Catalina Sky Survey jich připadá dalších několik desítek (ať už pod názvem Catalina nebo pod jmény jednoltivých cataliských pozorovatelů jako Hill, Gibbs či Christensen), na projekt Spacewatch připadá dalších 36 objevů.
A co teprve až začne fungovat nově připravovaný projekt Pan-STARRS...
P.S.:Jasnosti zde zobrazených komet jsou v rozmezí 19.-20. magnitudy.
2 284 455 návštěv od 1. března 2003